Web Tasarım  

En iyi web tasarım, kullanıcıları net bir harekete geçirici mesaja yönlendirmelidir. Müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak bu, daha fazla kırmızı düğme, daha büyük düğmeler veya daha fazla içerik gibi çeşitli farklı anlamlara gelebilir. İyi bir tasarımcısı bu kararları verecek ve içeriği açık ve etkili bir şekilde organize edecektir. Başka bir deyişle, iyi tasarım sadeliğe ve minimale yönelmelidir.

Web Tasarım
Web Tasarım

Web Tasarımı ve Kodlama

Web tasarımı ve kodlama, hevesli tasarımcılar için heyecan verici bir kariyer yoludur. Yüksek talep gören ve geniş bir uygulama yelpazesine sahip bir uzmanlık alanıdır. Dünyayla etkileşim kurmak için İnternet kullanan insan sayısının artmasıyla birlikte,  tasarımı ve kodlama alanında kariyer yapmak oldukça avantajlıdır. Mobil cihazların ve e-ticaretin artan kullanımı nedeniyle  tasarımcılarına olan ihtiyaç artmaktadır. Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2022 yılına kadar tüm işlerin %77’sinin bir tür teknoloji becerisi gerektireceğini tahmin ediyor. Çoğu işveren bir dereceyi iyi bir başlangıç ​​olarak görse de, başarılı bir kariyer sağlamak için becerileri geliştirmek önemlidir. Ayrıca, sertifika almak öz geçmişinizi ve oranınızı artıracaktır. Kendinizi potansiyel müşterilere pazarlamak istiyorsanız bu özellikle yararlıdır.

 • Online bir kurs alarak web tasarımı ve kodlamayı öğrenmeye başlayabilirsiniz.
 • Bazı kurslar size HTML ve CSS öğretirken, diğerleri size temel bilgileri öğretecektir.
 • Deneyiminiz ne olursa olsun, tasarım ve kod ile çalışma konusunda gerçek deneyime sahip olmak için mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye başlamalısınız.
 • Bu sayede hangi kariyer yolunun size en uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Web Sitesi Tasarımı

İyi tasarlanmış bir web sitesi tasarımı, ziyaretçileri müşteriye dönüştürmede etkili olabilir. İyi bir  tasarımının kullanımı kolay olmalı ve navigasyon açık ve takip etmesi kolay olmalıdır. Ziyaretçiler kolayca gezinemezlerse, işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinme şansı bulamadan büyük olasılıkla web sitenizi terk edeceklerdir. İşleri basit ve aynı zamanda tutarlı tutarak gezinmeyi basit ve tutarlı hale getirebilirsiniz. Web siteleri de mobil uyumlu olmalıdır. Birçok kişi mobil cihazlarından okur ve etkili web sitesi tasarımı bu kalıba uymak zorundadır.

 • Web tasarımı, işlevsellik ve estetik çekiciliğin birleşimidir. İyi bir şekilde bütünleştirildiğinde, bu unsurlar ziyaret etmekten zevk alacak bir site ile sonuçlanacaktır.
 • Bu, kolayca gez inilebilir bir arayüz, grafiklerin uygun kullanımı ve net, özlü metin anlamına gelir.
 • Ek olarak, site performansı önemli bir husustur.
 • Yalnızca bir sitenin hızını etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda sıralamasını, arana bilirliğini ve bir kitle yakalama yeteneğini de etkileyecektir.
Web Tasarım
Web Tasarım

Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal web tasarım çözümü ararken öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Topladığınız bilgiler, web sitenize hangi içeriği eklemeniz gerektiğini belirleyecektir. Ayrıca araştırma, size benzer veya farklı kurumsal sitelerin nasıl göründüğüne dair bir fikir verecek ve bu da kendi tasarımınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Hedef kitlenizi bulduktan sonra, birkaç tasarım fikrini taslak haline getirmek ve işletmeniz için mükemmel tasarımı bulana kadar bunları yinelemek isteyebilirsiniz.

 • Kurumsal tasarımının temel amacı, uyumlu bir marka kimliği oluşturmaktır.
 • Yazı tipi, renkler ve logo tutarlı olmalıdır. Düzen basit ama etkili olmalı ve kullanıcı arayüzü açık ve sezgisel olmalıdır.
 • Kurumsal web siteniz, ziyaretçileri şirketinizin hizmetlerine veya satış sayfalarına yönlendiren net CTA’lar da içermelidir.

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı, bir web sitesi oluşturma sürecidir. Arama Motoru Optimizasyonu, Kullanıcı Arayüzü ve Görsel Estetik dahil olmak üzere bir dizi alanı kapsar. Tasarımının amacı, bir web sitesinin kullanılabilirliğini artırmaktır. Tasarımı aynı zamanda içeriği de içerir. Kullanılabilirliğini artırmak için, bir web sitesinde gezinmesi kolay ve arama motorlarında bulunması kolay olmalıdır.

 • Web tasarımcıları, hedeflerine ulaşmak için genellikle diğer profesyonellerle yakın çalışır.
 • Bu, iyi bir iletişim ve proje kriterlerinin anlaşılmasını gerektirir.
 • Bir web sitesinin görünümünden ve görsel sunumundan sorumlu olduklarından, tasarımcıları tasarım kararlarını diğer paydaşlara açıklayabilmelidir.
Web Tasarım
Web Tasarım

Web Site Tasarımı

Web site tasarımının temel unsurlarından biri renk şemasıdır. Bir web sitesinin renk şeması, genel görünümünü ve tonunu tamamlamalıdır. Ayrıca, iletmeye çalıştığınız marka bilinci oluşturma ve mesajları desteklemelidir. Renkleri seçerken şunları aklınızda bulundurun: Ana renginiz en belirgin olmalı, ikincil renk ise hafif ve az kullanılmalıdır.

 • Çoğu web sitesini oluşturmak için kullanılan koda Köprü Metni Biçimlendirme Dili veya HTML denir.
 • Bu kod, müşterinin web tarayıcısının gereksinimlerini takip eder.
 • Her sayfadaki içeriği tanımlamak için HTML etiketlerini ve her sayfanın nasıl görünmesi gerektiğini belirtmek için Basamaklı Stil Sayfalarını (CSS) kullanır.
 • Bazı tasarımcılar HTML kodlarını elle kullanır, ancak diğerleri web sitelerini oluşturmak için Adobe Dreamweaver adlı bir program kullanır.

Sonraki Makale: Google Seo Eğitimi

Vikipedi: Web Grafik Tasarım