Yaprak site, aynı kategoride farklı renk, boyut gibi varyasyonlara sahip ürünlerinizi internet üzerinden satmak ve pazarlamak için kullanabileceğiniz temelde bir e-ticaret sitesidir.

Yaprak Site
Yaprak Site

Yaprak Site Nedir?

Yaprak site, ürün ve hizmetlerinizi Google Ads, SEO ve dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak satmanın en kolay yoludur. Bu tek sayfa siteler, kolay e-ticaret yapmanın ilk tercihidir. Hızlıca bir tek ürün satış sitesi tasarlanır, sektörünüze uygun bir Google reklam bütçesi belirlenir ve hemen web sitenizden satış yapmaya başlarsınız. One-Page sitelerin en büyük avantajı, adından da anlaşılacağı gibi tek bir sayfadan oluşmasıdır ve size aşağıdakileri sağlar:

 • Yaprak site tercih ettiğinizde web sitenizin tasarım süreci kısa sürecektir.
 • Tek ürün satış sitelerinin maliyeti düşüktür.
 • Tek sayfalık bir web sitesini yönetmek kolay olacaktır.
 • Tek ürün satış siteleri, kullanıcıya hızlı bir şekilde ürünle ilgili bilgileri aktarır ve sonuç odaklıdır.

Yaprak Site Örnekleri

One-Page Web Site, İngilizce’den çevrildiğinde “tek sayfa web sitesi” olarak karşımıza çıkar ve bu tür siteler diğer isimleriyle de yaprak site olarak adlandırılır. Tek ürün satış sitesi, yine bir tek sayfa web sitesi yani tek ürün satış sitesi olmasına rağmen, ürün satışı yapmak isteyenler tarafından tercih edilen bir web sitesi çeşididir. Tek ürün satış sitesi nasıl oluşturulur sorusunun cevabı, ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle tek ürün satış sitesi yazılımı veya tek ürün satış sitesi scripti seçmeden önce aşağıdaki soruların cevaplarını hazırlamanız önemlidir. Bu cevaplara göre, tek ürün satış sitesi için ücretsiz çözümlere yönelebilir veya profesyonel bir tek ürün satış sitesi yaptırabilirsiniz.

 • Ürünü web sitesi üzerinden mi satışa sunacaksınız?
 • Sanal POS ve benzeri entegrasyonlar kullanacak mısınız?
 • Form toplamak mı yoksa e-ticaret yapmak mı istiyorsunuz?
 • Yaprak sitenizin dijital pazarlamasını yapacak mısınız?
 • Yaprak Site maliyeti için bütçeniz ne kadar?
Yaprak Site Örnekleri
Yaprak Site Örnekleri

Yaprak Site Nasıl Yapılır?

Tek ürün satış sitesi, ürününüzü kolaylıkla satın alabilecek her yaş grubundan kişilere, kafa karışıklığından uzak ve basit bir şekilde internet üzerinden sunmanızı sağlar. Bu tür siteler, standart bir e-ticaret sitesine göre hem maliyet açısından daha uygun olacak hem de ürününüzün tanıtımını ve satışını tek bir sayfada kolaylıkla yapmanıza imkan sağlayacaktır. Kapıda ödeme, kampanyalar ve ücretsiz kargo gibi seçenekleri kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Kredi ve banka kartlarıyla güvenli alışveriş imkanı sunabilir ve sanal POS entegrasyonlarında sorun yaşamazsınız.

 • Müşterilerimiz arasında tek ürün satış sitesi tercih eden birçok marka bulunmaktadır.
 • Tek bir ürüne sahip olan veya sadece belirli bir bölgenin çiçek balını satan siteler bu kategoriye dahil edilebilir.

Yaprak Site Tasarımı

Temel olarak, tek sayfalık satış sitesiyle çok ürünlü bir e-ticaret sitesi arasında bir fark bulunmamaktadır. Tek ürün satış sitesi veya diğer adıyla yaprak siteler, aslında birer e-ticaret siteleridir ve ürünlerinizi internet üzerinden hedef kitlenize ulaştırmayı amaçlar. E-ticaret sitesi genel bir terim olup, eğer tek sayfa web sitesi üzerinde tek bir ürünün e-ticaretini yapıyorsanız, buna özel olarak yaprak site veya tek ürün satış sitesi adı verilir.

 •  Çoğu web sitesinde birden çok sayfa bulunur. Bazı markalar, sundukları hizmetler ve ürünler nedeniyle çok sayfalı (Multi-Page Web Sitesi) bir web sitesine ihtiyaç duyar.
 • Multi-page web sitesi, en yaygın tercih edilen tasarım haline gelmiştir.
 • Ancak bazen, ürün veya hizmetle ilgili bilgileri tek bir sayfada sunmak yeterli olabilir.
 • Bu tür web sitelerine tek sayfa web sitesi veya tek ürün satış sitesi (One-Page Web Site) denir.
 • Açılış sayfaları (landing pages), bu tür web sitelerine gösterilebilecek en büyük örneklerdendir.
Yaprak Site Tasarımı
Yaprak Site Tasarımı

Tek Ürün Satış Sitesi

Tüm içeriği tek bir web sayfasına sığdırmak, seçeneklerinizi sınırladığı için başlangıçta kötü bir fikir gibi gelebilir. Ancak küçük ölçekli projeler veya tek bir ürünün satışına odaklananlar için idealdir. Tek Ürün Satış Sitesi veya Tek Sayfa Web Sitesinin (One-Page Web Site) Özellikleri şunlardır:

 • Açıkça belirtilmiş bölümler: Tek sayfaya ne kadar fazla içerik yerleştirirseniz, tasarımda o kadar dikkatli olmanız gerekir.
 • Büyük başlıkların önemi: Başlıklar, çoğu tasarımın odak noktalarını oluşturur. Bu nedenle, hedef kitlenizin dikkatini çekmek için tek sayfalık sitelerde başlık kullanımı daha da önemlidir.
 • Çağrı toplama (Call to Action) kullanımı: Harekete geçirici ve satın almaya yönlendiren butonların (CTA) önemi, tek ürün satış sitelerinde ve one-page web sitelerinde daha da ön plana çıkar.

Tek Sayfa Ürün Tanıtım Sitesi

Geleneksel yaprak site tasarımları HTML diliyle hazırlandığı için, değişiklik yapılması istendiğinde kod bilgisi gerektirmektedir. Bu da en küçük değişikliklerde bile yaprak site tasarımcısıyla iletişime geçmek zorunda kalmanıza neden olur. Ayrıca, yalnızca görsellerden oluşan bir site arka planda boşluk hissi yaratır ve kullanıcıyı alışveriş konusunda şüphede bırakır. Aynı şekilde, sahte ürünlerin gönderildiği, kullanıcıları kandıran ve dolandırıcılık amacıyla web sitesi üzerinden reklam verilen siteler de bu şekilde tasarlanmıştır.

Sonraki Makale: Kurumsal Web Sitesi

Vikipedi: Elektronik Ticaret