Logo tasarımı konusunda, her mecrada markanızı çağrıştıracak mükemmel logoları tasarlamak için buradayız. İnternet siteniz, kurumsal kimlik ögeleriniz, kitapçığınıza, sosyal medya ve basılı medya ile reklam araçlarınızda kullanacağınız logoları hayal ederken aklınızdaki soru işaretlerini gidermek ve logo tasarım süreci hakkında size detaylı bilgiler sunmak istiyoruz.

Logo Tasarımı
Logo Tasarımı

Logo Tasarım Örnekleri

Hurseo’dan Logo tasarımı için teklif aldığınız anda, öncelikle markanız ve sizin hakkınızda kısa bir sohbet yapıyoruz. Logotype, tipografi veya sembol içeren logo gibi farklı türler hakkında açıklamalar yapıyor ve tercihinizi öğreniyoruz. İhtiyaç duyulması halinde, çeşitli stillerde örnekler üretmeye çalışıyoruz.

 • Logo tasarım süreci, sizin ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi anladıktan sonra başlar. İlk olarak, sektörünüz ve markanızla ilgili anahtar kelime çalışması yapılır.
 • Bu çalışma, logo tasarımının metin değil, ikon kısmıyla ilgili olduğunu unutmamanız gerektiğini belirtir.
 • Size uygun ve özgün ikonlar oluşturmak için çalışmalara başlanır ve size örnek tasarımlar sunulur.
 • Seçtiğiniz tasarım üzerinde revizeler yapılarak son rötuşlar tamamlanır ve logo tasarım süreci sona erer.

Logo Tasarım Programı

Logonuzun yüksek çözünürlüklü dosyaları ve yüksek kaliteli alternatifleri, ihtiyaç duyabileceğiniz formatlarda size iletilir. Bu dosyalar vektörel ve piksel bazlı olarak tarafınıza gönderilir, böylece logo her türlü kullanım için hazır hale gelir. Bu şekilde logo tasarım süreci hakkında bilgi veren bir yazı oluşturdum. Daha fazla yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı?

 • Bir kıyafet bile başkası tarafından kullanıldığında rahatsız hissettiğimiz bir gerçek.
 • Peki ya markanızı temsil ettiğine inandığınız logonun başka biri tarafından da kullanıldığını görmek ister miydiniz?
 • Eğer cevap hayırsa, size ücretsiz logo siteleri, logo tasarım programları veya kendi logonuzu oluşturabileceğiniz uygulamaların çalışma şekli ve prensipleri hakkında biraz bilgi verelim.

Online Logo Tasarım

Otomatik olarak size bir ikon tasarlayan sistemlerde, bir bilgisayarın karşısında olduğunuzu tahmin edersiniz. Ancak bilgisayarın, sizin ihtiyaçlarınızı, şirketinizin veya firmanızın vizyonunu, misyonunu ve hikayesini anlaması ve üzerinde düşünmesi mümkün değildir. Logo oluşturucu sistemler, “üç adımda logo yapın” siteleri veya logo yapma uygulamaları, yalnızca firmanızın veya şahsınızın adı, baş harfleri ve sektörünüzle ilgili daha önce kim bilir kaç kişi tarafından kullanılan ikonları sunacaktır.

 • Sadece birini seçmenizi ve renk seçimi yapmanızı isteyecek, ardından adınızı girmenizi, yazı tipini seçmenizi ve logonuzu indirmenizi sağlayacaktır.
 • Harika görünüyor, değil mi?
 • Ancak gerçekten bu kadar basit mi?
 • Logo tasarımının püf noktalarından biraz bahsedelim, ardından bu sistemlerin bu püf noktalarını ne derecede başarabileceğine bir göz atalım.
Online Logo Tasarım
Online Logo Tasarım

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo tasarımını kendiniz yapmayı düşünüyor ya da bir tasarımcıyla çalışacak olmanız durumunda, aynı zamanda junior tasarımcılar için de rehber niteliğinde olacak püf noktalarını sizinle paylaşabiliriz.

 1. Markayı analiz edin: Sektörün keskin veya yuvarlak hatlarını, güncel trendleri ve markanın rakiplerini incelemek önemlidir. Bu, hem benzer tasarımlardan kaçınmanızı sağlar hem de markanızı rakiplerinizden ayıracak özgün detayları tasarlamanızı sağlar.
 2. Marka sahibini dinleyin ve anlamaya çalışın: Tasarım bir süreçtir ve logo tasarımı için size başvuran kişinin ihtiyaçlarını belirlemek ve anlamak önemlidir. Müşterinizin beklentilerini anlamak ve aynı tasarım dilini konuşmak, tatmin edici bir tasarım ortaya çıkarmak için önemlidir.
 3. Dolaylı düşünün: Yaratıcı olmak, farklı düşünmek anlamına gelir. Bir lojistik şirketi için logo tasarlarken sadece bir tır veya konteyner ikonu kullanmak yerine, tasarımınızda anlamlı ve hikayesi olan unsurlar bulmaya çalışın. Bu şekilde tasarlanmış bir logo, fark yaratacaktır.
 4. Özgün ve özel bir logo tasarlamaya çalışın: Logo tasarımında özgünlük önemlidir. Başka markaların logolarını taklit etmekten kaçının ve markanızın kendine özgü bir kimliği olmasına odaklanın. Özgün bir logo, markanızı ayırt edici kılar ve akılda kalıcı bir etki bırakır.

Bu püf noktalarını göz önünde bulundurarak logo tasarımına yaklaşabilirsiniz. İster kendi tasarımınızı yapın, ister bir tasarımcıyla çalışın, markanızı en iyi şekilde temsil eden ve hedef kitlenizle iletişim kuran bir logo oluşturmak için bu ipuçlarına başvurabilirsiniz.

Profesyonel Logo Tasarımı

Tasarladığınız logo, markanın kurumsal kimliği, basılı reklam ürünleri, sosyal medya, web sitesi ve farklı zemin renklerinde kullanılacaksa, bu kullanım alanlarını göz önünde bulundurarak tasarımınızı yapmalı veya varyasyonlarını üretmelisiniz. Logonun etkisini artırmak için detaylı objeler veya semboller çizmek yerine, basitliği tercih etmek önemlidir. Karmaşık ve detaylı bir logo, anlaşılması zor olabilir. Amacınız, insanların dakikalarca ne anlatmak istediğinizi anlamaya çalışmak yerine, saniyeler içinde markayı çağrıştıran bir logoya odaklanmalarını sağlamaktır. Alman tasarımcı Mies Van Der Rohe’nin dediği gibi, “az daha fazladır.

 • Renkler, son aşamaya gelene kadar birçok kez değişebilir.
 • Farklı varyasyonlar üretebilirsiniz.
 • Tasarımın sadeliğine ve tasarlanan fikrin altına odaklanmalısınız.
 • Bu başarıldığında, firmanın kurumsal renkleri, sektörün ve çağın getirdiği trendler doğrultusunda en uygun rengin ve tonun, markayı rakiplerinden ayıran şekilde seçilerek tasarım tamamlanabilir.

Marka Logo Tasarım

Logo yalnızca bir yazı, ikon veya sembol değil, bir fikir ve hikaye de içermelidir:

 • Logo tasarım, eğimli bir çizgiden oluşabilir. (Örneğin, ünlü bir yerli beyaz eşya firması) Ancak, bu çizginin bir anlamı, hikayesi ve markayı ifade eden yanları varsa, o zaman doğru ve etkili bir logo tasarladınız demektir.
 • Ancak, logonuzla ilgili sorular cevapsız kalıyorsa, seçilen renkler, dikkat çekici ikon veya yazı da anlamsız hale gelir.
Marka Logo Tasarım
Marka Logo Tasarım

Şirket Logo Tasarım

Kopya veya hazır tasarımlar yerine, sadece size özgün, markanızı, şirketinizi ve kurumsal kimliğinizi yansıtan, üzerinde düşünülmüş, bir fikir ve hikayesi olan bir logo tasarımı isterseniz, bizimle iletişime geçebilir veya teklif alabilirsiniz. Logo tasarımı bir süreç olduğundan, sabit fiyat kampanyaları yerine teklif usülü çalışmayı tercih ediyoruz. Böylece, ihtiyaçlarınıza ve sizin için uygun logonun tasarlanma sürecine göre fiyatlandırma yapmayı daha doğru buluyoruz.

Sonraki Makale: Kurumsal Kimlik Tasarımı

Vikipedi: Logolar